Jak optycznie powiększyć małą przestrzeń. Porady projektanta.

________________________________________________________________________________________________________________

Więc kupiłeś własne mieszkanie.  Jest małe, ale wystarczający do życia.  To oczywiście nie jest zdanie, ale wszyscy wiemy, że w przestronnych pomieszczeniach łatwiej się oddycha i generalnie wygodniej.  Lub nawet kupiłeś je na wynajem, ale chcesz, aby było wygodniejsze dla przyszłych mieszkańców, ponieważ przytulne mieszkanie można wynająć drożej.

 Co robić?  W rzeczywistości nawet małe mieszkanie lub osobny pokój można optycznie powiększyć za pomocą trików projektowych.  A doświadczony projektant wie, jak sprawić, by nawet kawalerka wizualnie wydawała się bardziej przestronna i przyjemna.  Możesz skontaktować się z pracownią, która zaproponuje Ci projekt pod klucz, a wtedy nie musisz tracić czasu i męczyć się.  Ale jeśli masz ograniczony budżet, podpowiemy Ci, jak samodzielnie powiększyć przestrzeń w małym pokoju.  Jeśli interesuje Cię ten temat, przeczytaj artykuł dalej.

Porady projektanta, co zrobić aby powiększyć małą przestrzeń

Powiększenie małej przestrzeni to częsta prośba klientów do projektantów.  Projektanty  wymyślili wiele sposobów, dzięki którym pokój będzie wydawał się większy bez większych zmian i przebudowy.

 Zacznijmy od wyboru stylu, w jakim zostanie wykonane wnętrze.  Najlepsze do małych przestrzeni pasują do tych stylów:

 •  Skandynawski;
 •  retro;
 •  wysoka technologia;
 •  minimalizm;
 •  ekostyl;
 •  strych;
 •  współczesny.

 Zalecamy sprawdzenie w Google, jak wygląda ten lub inny styl, wybranie tego, który najbardziej Ci się podoba, i rozpoczęcie od niego.

 Ale oprócz ogólnego stylu wnętrza, możesz wizualnie powiększyć pokój lub mieszkanie za pomocą poszczególnych elementów wnętrza.  Porozmawiajmy o każdym z nich bardziej szczegółowo.

Lustra

Jeden z najbardziej znanych sposobów, który jest uważany za frazes, ale nadal działa, więc go nie wykluczymy.  Ponadto wszyscy wiedzą, że lustra powiększają przestrzeń, ale nie wszyscy wiedzą, jak zrobić to dobrze.

Aby osiągnąć maksymalny efekt, lepiej jest użyć luster poziomych o długości ponad metr.  Należy pamiętać, że masywna rama zajmie część lustra, a efekt nie będzie taki sam.  Wybierz lustro w wąskiej i gładkiej ramie lub w ogóle bez niej.

 Możesz także zainstalować lustra na suficie, kupić szafkę z lustrem, a nawet zrobić lustrzaną podłogę.  Wszystkie te elementy optycznie „pogłębiają” pomieszczenie.

 Przed zamontowaniem lustra umieść je na pustej i dobrze oświetlonej ścianie.  Najlepiej przed oknem.  To pokaże, jak bardzo ściana się rozszerzy.

Spektrum kolorów

 Nie używaj zbyt wielu kolorów we wnętrzu – będą one dzielić przestrzeń i tym samym ją zagracać.  Jeśli masz jedną ścianę tego samego koloru, a drugą inną, to już przyniesie chaos i nie może być mowy o żadnej przestrzeni.

 Najlepiej jest preferować jasne pastelowe kolory.  Lekka powłoka dobrze odbija promienie słoneczne, a pomieszczenie będzie wyglądać jaśniej.

 Jeśli masz sufit napinany, wykonaj go z błyszczącego materiału – błyszcząca powierzchnia optycznie podwyższy ściany.

 Czy powinienem całkowicie wyeliminować ciemne kolory?  Nie, ale mogą być używane tylko jako akcenty, a nie podstawa.  Jedna ciemna ściana, kilka detali wnętrza, może meble czy wystrój, ale nie daj się ponieść emocjom.

Zasada jednej ściany

 Jeśli nadal chcesz dodać wnętrzu koloru i różnorodności, możesz użyć do tego jednej ściany.  Ale tylko jeden!

 Możesz go pomalować na ciemno, ozdobić obrazem lub postawić na nim półki ze swoją kolekcją.  Dzięki temu pomieszczenie stanie się bardziej „żywe”, ale jednocześnie nie będzie przeładowane.

Możesz pomalować go na ciemniejszy kolor, ozdobić obrazem lub postawić na nim półki ze swoją kolekcją. Dzięki temu pokój wydaje się bardziej „żywy”, ale nie ma wrażenia zagracenia.

Oświetlenie

Kolejna świetna technika, o której można by napisać artykuł fabularny, ale postaramy się trzymać krótko.

Istnieje kilka sposobów na wizualne powiększenie małego pomieszczenia, z wykorzystaniem oświetlenia:

Aby sufit wydawał się wyższy, zastosuj oświetlenie ścienne skierowane w górę. Albo oświetlenie punktowe, równomiernie rozłożone.
Jeśli potrzebujesz poszerzyć wąski korytarz, umieść kilka kinkietów na tej samej ścianie. Można też zainstalować szereg lamp na suficie, kierując światło na długie ściany.
W przypadku niskich sufitów postaw na minimalistyczne i lekkie żyrandole.
Jeśli Twój sufit jest wyższy niż 2,5 m, możesz zaopatrzyć się w masywny żyrandol i zawiesić go jak najbliżej sufitu. Większy żyrandol optycznie podniesie sufit.
Lampy podłogowe stojące sprawiają, że małe pomieszczenie wydaje się większe i przytulniejsze.
Nie zostawiaj ciemnych kątów w pokoju, im więcej światła w pokoju, tym bardziej będzie on przytulny.

Tapeta

Jeśli zdecydujesz się na położenie tapety na ścianach, wybierz taką, która pomoże również powiększyć przestrzeń.

Pożądane kolory dla tapet

 • fioletowy;
 • niebieski;
 • zielony;
 • niebieski;
 • pastelowe kolory.

Wybierz tapetę gładką i jednolitą lub w drobny wzór. Można stosować duże wzory, ale na poszczególnych ścianach.

Jeśli chcesz wydłużyć pokój, to udekoruj dwie przeciwległe ściany w jaśniejszych tonacjach niż sąsiadujące.

Użyj tapety z pionowymi pasami, aby podnieść sufit. Poziome pasy sprawiają, że ściany wydają się szersze.

Podłogi

Wiele osób może się zdziwić, ale wygląd podłogi ma również znaczenie dla optycznego powiększenia pomieszczenia. Jest kilka zasad, których należy przestrzegać:

 1. Błyszcząca podłoga, jak wspomnieliśmy wyżej, sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. Wybierz więc laminat z połyskiem lub parkiet z powierzchnią odbijającą światło.
 2. Starannie wybieraj dywany. Matowe runo, duże wzory i tekstury sprawiają, że pokój wygląda na zagracony. Lepiej wybrać zwykły, gładki dywan lub dywan z drobnymi ozdobami.
 3. Użyj pasków. Na przykład linoleum z nadrukiem w paski lub określony wzór układania parkietu i laminatu.
 4. W rzeczywistości istnieje wiele innych sposobów, aby małe pomieszczenie poczuło się bardziej przestronne. Podpowiadamy te najprostsze, które każdy może wypróbować, nawet jeśli nie ma wykształcenia projektowego ani polotu.

Oczywiście nic nie przyniesie takiego efektu, jak pomoc projektanta, który może poprosić o przynajmniej szkic projektu, a następnie działać na przygotowanym planie. Jeśli jednak chcesz spróbować swoich sił, skorzystaj z naszych rad, a przekonasz się, że nawet z małego mieszkania można zrobić przestronne, przytulne i przyjemne w odbiorze.